Genel

Takı Modelleri ve Takının Tarihi

sevgiliye alınacak en güzel hediye

Takı modelleri, geçmişten günümüze hayatımızda büyük bir yer kaplamaktadır. Günlük hayatımızda, özel günlerde, düğünlerde hatta yeni doğan bebeklere bile takılıp; hep hayatımızın içinde olmuştur. Zaman zaman yatırım amaçlı kullanılıp, zaman zaman da kombinimizin yıldızı olmak ya da ışıltı katmak için kullanılmıştır.

Takı bazen sevgiliye alınacak en güzel hediye, eşe alınacak doğum hediyesi, en yakın arkadaşa boynundan hiç çıkartmayacağı anlamlı bir kolye olmuştur. Bazen kendi ismini ya da sevdiğinin ismini boynunda taşımak, bazen baş harfini parmağına takmak olmuştur. Her takının bir anlamı, bir hikayesi vardır aslında. Gelin takının tarihine yakından bakalım. Kimler takıyı ne zaman, ne için kullanmış ?

Kolye


Kolyenin tarihine baktığımızda ilk izlerine Mezopotamya’da rastlanır. Babil’de altın kolyelere, ardından Sümerlilerde altın ve gümüş kolyeler kullanılmıştır. O dönemde kolye takmak bir güç göstergesidir. Bölgenin sahibini temsil eder ve tasarımına göre her kolyenin farklı anlamı vardır ve herkesin ulaşamayacağı bir obje olmuştur. Geçmişteki kolye tasarımları genellikle gösterişli kolyeler olup, ilerleyen dönemlerde daha ince detaylı kolyeler, kolye modelleri tasarlanmıştır. Deniz kabuğu kolyeleri, istiridye kolyeler, inci kolyeler de aslında geçmişin izlerini taşır.

Bileklik | Bilezik

Bileklik | Bilezik denince akla ilk olarak düğünler gelir. Bu günümüzdeki yeridir. Aslında antik çağdan itibaren bileklik | bilezik kullanılmaktadır. Altın kaplama bileklik | bilezik modelleri geçmişte en göze çarpan takılardan biridir. Yine incili bileklikler, gold bileklikler, taşlı bileklikler Mezopotamya’dan beri hayatımızda yer almaktadır.


Küpe

Küpeler yine ilk insanlardan bugüne kadar kullanılan takılardan biridir. İlk insanlar kulaklarını delip denizden ya da toprakta bulunan taşlar, tahtalar vb nesnelerden takarlardı. Kolye modelleri gibi küpe modelleri de eski çağlarda güç gösterisi olarak kullanılırdı. Zaman geçtikçe takı tasarımları çeşitlendirildi. Küpeler de daha minimalleşti. Yakın geçmişe bakıldığında özellikle 80li yıllarda büyük boy halka küpeler trenddeydi. 90lı yıllarda biraz daha çeşitlenip, orta boy | küçük boy halka küpe daha çok tercih edilmeye başlandı. Yine yakın geçmişe bakıldığında inci küpe modelleri ve taşlı küpe modelleri de dikkat çekmekte. Son yıllarda ortaya çıkan sıkıştırmalı deliksiz kıkırdak küpeler de oldukça revaçta ! Kulağın her yerine takılan, gold kıkırdak küpeler ya da zirkon taşlı kıkırdak küpeler ise favoriler arasında.


YüzükYüzüğün bizim için ilk anlamı romantik olan nişan, evlilik yüzüğüdür. Yüzük parmağı tabiri bile köklü bir geçmişten gelmektedir. Fakat günümüzde yüzük aynı zamanda aksesuar olarak da kullanılmaktadır. Hatta yüzük modelleri çeşitlendirilmiştir. Eklem yüzükleri, baş parmağa takılan yüzükler, işaret parmağına takılan yüzükler vb.  Üstelik artık yüzükler her parmağa rahatlıkla takılsın diye ayarlanabilir ölçüde yüzükler üretilmektedir.

İnci yüzükler ve prenses taç yüzükler ise son yıllarda modaya damgasını vurmaktadır. Tabii baş harfimizi taşıdığımız harf yüzük modellerini de es geçmemek gerekir.

Geçmişte insanlar pahalı emtiaları tercih ederek altın, gümüş takıları daha çok takarlardı. Fakat artan fiyatlar sebebi ile altın takılar yatırım olarak tercih edilmesinin dışında pek kullanılmamaktadır. Bu yüzden imitasyon takı modellerin üzerinde oldukça durulmuş, gerçek altın gibi görünen kolye | bileklik | küpe | yüzük modelleri tasarlanmıştır.

Kararmaz takı niteliğinde olan bu ürünlerin ilk günkü kadar parlak ve ışıltılı kalma süresi ise ortalama 2 yıldır. Özellikle kadınların vazgeçilmezi, ışıltısı olan imitasyon takı modellerinin tercih edilme sebebi ise 1 tane altın takıya sahip olmaktansa yüzlerce kolye, küpe, bileklik ve yüzüğe sahip olma cazibesidir.

2021 yılında ise kolye modellerinde gold zincir kolyeler ve harf kolyeler, bileklik modellerinde kelepçe bileklikler, küpe modellerinde halka küpeler ve sıkıştırmalı deliksiz kıkırdak küpeler, yüzük modellerinde ise renkli baget yüzükler, deniz kabuğu yüzükler ve harf yüzükler oldukça dikkat çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir