Genel

Astigmat nedir?

Astigmat nedir? Gözlerin düzgün odaklanamaması durumudur. Astigmatizm, göz küresinin şekli veya korneanın (gözün saydam ön yüzeyi) eğriliklerindeki düzensizlikler nedeniyle meydana gelir. Bu, bir kişinin net görüş alanını etkiler ve bulanık görüntülere neden olur. Astigmat, miyop ve hipermetropi gibi diğer göz sorunları ile birlikte ortaya çıkabilir.

Astigmatizm Belirtileri

Astigmatizm, bazı belirtilerle kendini gösterir. Bunlar arasında:

  • Bulanık veya bozuk görüş: Astigmatizmi olan kişilerin gördükleri nesneler bulanık ve yamuk olur. Bu, özellikle uzak nesneler için geçerlidir.
  • Baş ağrısı: Astigmatizmi olan kişilerde baş ağrısı sık olur. Gözlerin yorgunluğu ve gerilimi, baş ağrısına neden olur.
  • Göz yorgunluğu: Astigmatizmi olan kişilerde, gözlerin sürekli odaklanması gerektiği için göz yorgunluğu sık olur.
  • Işık hassasiyeti: Astigmatizmi olan kişilerde ışığa karşı hassasiyet artar. Özellikle parlak ışıklar veya güneş ışığı gibi yoğun ışıklar, rahatsızlık verir.

Astigmat Nedir? Astigmatizm Tanısı

Göz doktorları tarafından yapılan göz muayenesiyle tanı konur. Bununla birlikte göz doktoru, kişinin gözlerindeki odaklanma problemlerini belirlemek için farklı testler uygular. Bu testler arasında, astigmatizm tespitinde kullanılan keratometri ve topografi gibi özel cihazların kullanımı da yer alır.

Astigmat Tedavisi

Astigmatizm tedavisi, göz doktorunun teşhisine ve hastanın semptomlarına bağlıdır. Astigmatizmi düzeltmek için kullanılan yöntemler şunlardır:

  • Gözlük veya kontakt lensler: Astigmatizm için özel olarak tasarlanmış gözlük veya lensler, görüşü düzeltmek için kullanılır.
  • Lazer cerrahisi: Lazer cerrahisi, astigmatizmi düzeltmek için kullanılan diğer bir yöntemdir. Bu prosedür, korneanın şeklini değiştirerek görüşü düzeltir.

Astigmat nedir ile ilgili bir bilgilendirme yaptık. Fakat en doğru bilgi yine doktorunuzdan aldığınız bilgidir. Unutmayınız!

Dereceli gözlük modellerimizi görmek için tıklayın. Hepsi optik uyumludur. Doktorunuzun verdiği reçeteye göre uygun camı taktırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir